Propolis

Slovo propolis pochází z řečtiny a znamená předměstí, nebo brána. Podle jiných zdrojů pochází z latinského slova „propolire“ – v češtině kabát. Propolis je pryskyřičný tmel který včely používají k vyplňování prasklin a děr v úlu a slouží také pro upravení velikosti vletových otvorů. To včelám umožňuje lepší obranu proti nevítaným návštěvníkům, ale také lepší regulaci klimatických podmínek uvnitř úlu. Včely propolisem potírají stěny úlu, vytvoří tak prostředí nevhodné pro růst plísní, bakterií a virů. Vzhledem k antibakteriálním účinkům jsou také včely schopny obalit propolisem tělo nevítaného návštěvníka (myši, rejsci) kterého neumí z úlu odstranit. Tělo tak zmumifikují, čímž zabrání rozkladu a šíření infekce.

Propolis vzniká sbíráním pryskyřic z pupenů rostlin které včely obohatí o výměšky svých žláz. Jeho složení je proměnlivé, dle lokality kterou včely obhospodařují. Z největší části obsahuje pryskyřice, dále pak vosky, éterické oleje, pyl a další látky.

O propolisu se říká, že je přírodní antibiotikum. Jeho účinky jsou lidem známy již od dob starého Egypta, kdy jej mimo jiné používali k mumifikaci. Je výborný k léčbě špatně se hojících, hnisavých ran. Používá se např. jako anestetikum, učinkuje proti paradontóze a proti bradavicím. Kromě zevního použití léčí také záněty sliznic a vnitřních orgánů a jeho pravidelné užívání zvyšuje imunitu.

Vzhledem k tomu, že je složení propolisu velmi proměnlivé, doporučuje se zvláště alergikům, před použitím vyzkoušet alergickou reakci na citlivé části těla (zápěstí, loket). Také není vhodný pro těhotné ženy.

Instagram
Facebook