Mateří kašička

Mateří kašička je sekret vylučovaný hltanovými žlázami mladých včel, tzv. kojiček, který slouží k výživě včelích larev v prvních dnech jejich života. Jedná se o velmi výživný produkt složený z bílkovin, cukrů, tuků, vitamínů a minerálů, hormonů a dalších látek.

Právě na množství příjmu mateří kašičky záleží, zda se z vajíčka nakladeného matkou (včelí královnou) vylíhne včela dělnice, nebo nová matka. Larvy dělnic jsou krmeny touto látkou po dobu třech dnů. Larvy budoucích matek jsou krmeny po celé larvální stáduim a v kašičce doslova plavou. Matka je však kašičkou krmena i po vylíhnutí a pouze díky tomu dokáže denně naklást takové množství vajíček, jejichž hmotnost se rovná hmotnosti matky samé. Dělnice se dožívají maximálně několika měsíců, délka života matky je 4-5 let a to pouze díky tomuto výživnému krmení.

Využívá se jako potravní doplněk a také v kosmetickém průmyslu. Mateří kašička je také cenným lékem pro léčbu mnoha nemocí. Upravuje metabolismus organismu, normalizuje tlak, urychluje hojení ran, zvyšuje imunitu a plodnost. Bývá také součátí přípravků omlazujících pleť protože vyhlazuje vrásky a hojí poranění kůže. 

Mateří kašičku by neměly užívat těhotné ženy, děti a lidé s rakovinou, protože podporuje růst a dospívání.

Instagram
Facebook