Naše oddělky


Ač za sebou nemáme desítky let zkušeností ve včelaření, snažíme se poctivě pečovat nejen o naše zákazníky, ale především o naše včelstva, bez kterých by tyto řádky vůbec neexistovaly.
Již od počátku našeho včelaření jsme si, co se týče chovu matek a tvorby oddělků, plně soběstační. A jelikož máme po několika sezónách ověřeno, že umíme vychovat kvalitní a vitální oddělky, rozhodli jsme se nabídnout náš „genetický materiál“ i dalším včelařům.

Chcete začít se včelařením? Opravdu?

Vzhledem k citové vazbě na naše potomstvo poskytujeme oddělky do péče pouze zájemcům, kteří prokáží dostatečnou znalost souvislostí života včelího společenství. Ať už je vám včelaření sympatické z jakéhokoliv důvodu, ale víte v podstatě jen to, že včela sice vypadá jako vosa, ale kromě žihadel dává i med, doporučujeme nejprve věnovat studiu včelařství alespoň jednu dloooooouhou zimu. Začátečníkům rádi doporučíme vhodnou literaturu či naše oblíbené dodavatele a samozřejmě se také pokusíme zodpovědět všechny zvídavé dotazy.
Jakmile přijde ten správný čas, rádi vás necháme si včely „osahat“ přímo na naší včelnici. Na naší farmě vám pomůžeme nastínit i tu stinnou stránku včelaření a sice to, jak je to pracný, nejen časově náročný, ale hlavně věčně, od propolisu a medu, ulepený koníček. Pokud vás ani tato zkušenost neodradí, budete připraveni stát se novými majiteli našich oddělků.

Řidičák na včely

Včelaření není akvaristika a stát se včelařem není jen tak. Naštěstí. Tuto bohulibou kratochvíli vám totiž musí posvětit úřední šiml. A to i přesto, že vaše stanoviště bude zatím bez včel. Jako nastávající včelař máte povinnost zaregistrovat se jako chovatel včel u Českomoravské společnosti chovatelů. Naštěstí to není žádná věda a vše se dá vyřídit jedním e-mailem. Nikde jinde (např. v ČSV) se už registrovat nemusíte.
Jakmile se stanete hrdým registrovaným chovatelem včel s nula včelstvy, můžeme se pustit do vyřízení povolení pro převoz oddělků, tentokrát ale na Státní veterinární správě. To už ale vyřídíme my. Jelikož naši farmu vedeme skutečně zodpovědně, necháváme si včelstva pravidelně vyšetřovat nejen na varoázu, ale i na přítomnost bakterií moru včelího plodu. Právě negativní výsledek vyšetření na MVP je hlavní podmínkou pro získání osvědčení pro transport oddělků, který je nutné provést do třech dnů po vystavení onoho povolení.

Rodokmen máte? A mohla bych ho vidět?

Nemáme a nebudeme mít. Naší filosofií je chovat místní včelu přizpůsobenou našim podmínkám (500 mnm). Přirozeně.
Včelstva, ze kterých vybíráme larvičky pro chov matek, pečlivě selektujeme a to s ohledem na rozvoj, výkon a mírnost včel. Takže bez obav můžete odhodit skafandr a pracovat se včelami bez rukavic, v triku a sandálech jako my 🙂 Matky jsou spářeny přirozeně a po rozkladení jsou označeny příslušnou barvou a terčíkem s číslem.

„Jeden oddělek do igelitky prosím.“ aneb „Přivezte mi je na pumpu na D1.“

Ano, s podobným přístupem jsme se opravdu setkali. Bohužel.
Jelikož je pro oddělek důležitá každá jednotlivá včela, oddělky předáváme po ukončení letové aktivity včel, tedy večer a to pouze na naší včelnici.
Společně si oddělek prohlédneme a pokusíme se najít matku, nebo alespoň její vajíčka. Pro oddělky máme nachystány papírové transportní krabice, ideální ale bude, když si přivezete vaše zasíťovaná vysoká dna s pěti prázdnými rámky, fólií, víkem a kurtnami!

Jak to mám léčit? Ve svazu říkali: „Třikrát fumigace a navrch ještě aerosol.“

Naše včelstva nejsou nemocná, proto je zde pojem „léčení“ mimo mísu. Konvenční postupy a komerční názvy používaných pesticidů jsou pro nás v podstatě sprostá slova. Děláme to prostě jinak, alternativně, a nestydíme se za to!
Naše oddělky jsou v bezplodém období ošetřeny roztokem kyseliny mléčné. Včelstva pak v případě potřeby ošetřujeme přípravky na bázi kyseliny šťavelové (Oxuvar, VarroMed apod.). Dohromady s vyřezáváním trubčího plodu po letním slunovratu se nám tento postup osvědčil. Důležitý je však monitoring napadení včel roztoči v průběhu roku a adekvátní zásah v případě potřeby.

Charakteristika našich oddělků:
  • Míra Langstroth 2/3.
  • 5 obsednutých rámků (min. 4 rámky s plodem různého stáří) platí pro červen/červenec.
  • Přirozeně spářená matka se značkou příslušného roku (křídla nestříháme).
  • Oddělky byly v bezplodém období ošetřeny kyselinou mléčnou.
  • Usazení proběhne za vaší účasti a kontroly do papírové transportní krabice nebo vašeho vybavení, a to po včelí večerce.
  • Po převzetí vás vybavíme dokumenty potřebnými pro převoz.
  • Jako bonus obdržíte papírový transportní box a naši příručku pro péči o oddělek z naší farmy s návodem a tipy, jak se o oddělek starat.

    Cena za oddělek pro rok 2022 je 2 000 Kč. V případě pozdějšího odběru, resp. silnějšího oddělku + 100 Kč za každý rámek obsednutý včelami, s plodem či zásobami.
Instagram
Facebook