V době, kdy se celý svět topí v plastech už není recyklace tou nejlepší odpovědí na kvanta plastového odpadu, který produkuje každý z nás. Naštěstí je v dohledu zákaz jednorázových plastů a na světlo světa přicházejí první udržitelné alternativy jako jsou například brčka z přírodních materiálů, kovů či skla. Trendem jsou také vlastní kelímky na kávu s sebou a se zpoplatněním jednorázových igelitových tašek opět přichází do obliby staré dobré síťovky, které se díky své skladnosti vejdou do každé kapsy. To, že je opakované používání stejných obalů mnohem “čistší” než nahrazovat jednorázové plasty jinými jednorázovými materiály, snad ani nemusíme zdůrazňovat. Festivaly, koncerty, vánoční trhy a další akce se již pár let, díky vratným nápojovým obalům, stávají čistší a přívětivější k přírodě.
Je ale čas se zaměřit i na to, kolik zbytečných obalů vyprodukujeme během svých všedních dní. Na světlo světa přicházejí skvělé projekty Vratné misky a Otoč kelímek, které na principu zálohy rozšiřují scénu vratného nádobí využitelného doma i v práci. Přecházení tvorbě zbytečného odpadu je tedy ta správná cesta a proto bychom měli být pozorní již při nákupu potravin.
Jelikož i u nás doma přemýšlíme, jak snížit svou uhlíkovou stopu, rozhodli jsme se využít včelího vosku k výrobě opakovatelně použitelných obalů pro balení potravin. V podstatě jde o znovuzrození receptu našich babiček z doby, kdy plasty ještě neexistovaly nebo byly teprve v plenkách. V té době vládlo potravinovým obalům plátno a později tzv. mastný papír. Ty nejlepší vlastnosti obou těchto materiálů nyní můžete vyzkoušet díky našim voskovaným ubrouskům, které jsou opakovatelně použitelné a navíc splňují principy Zero Waste života.
Existuje spousta návodů, jak ubrousky vyrobit. Všechny recepty počítají s několika druhy přírodních surovin, ale hlavní roli hraje vždy včelí vosk. Abychom Vám přinesli to nejlepší, vyzkoušeli jsme více receptur.
V tomto případě jsme si ověřili, že to nejjednodušší bývá to nejlepší řešení. U nás doma totiž zvítězila verze s použitím čistého včelího vosku a bavlněné tkaniny. To, že jsme se rozhodli správně, nám potvrzují naši spokojení zákazníci. Ubrousky používají nejen na balení svačin, uchovávání sýrů, nebo třeba načaté zeleniny či ovoce. Díky nepropustné voskové vrstvě si z ubrousku můžete jednoduše vytvořit třeba i ekologický kornoutek na vodu 🙂
Pokud jste hračičky a nebojíte se kuchyně zalepené od vosku, přinášíme Vám návod, jak si takový ubrousek vyrobit doma.
Budete potřebovat:
- tkaninu z přírodního materiálu ideálně s certifikátem Öko-Tex Standard 100, tř. I.
- včelí vosk od včelaře, ideálně panenský bez reziduí léčiv, jako je ten náš 😉
určitě nepoužívejte svíčky ze včelího vosku, ty můžou obsahovat kde co… - struhadlo
- pečicí papír
- kuchyňskou troubu s přiměřeně velkým pečicím plechem
- TIP NAVÍC: entlovací nůžky
Začněte porcováním látky. Např. na svačinu je ideální rozměr 25×25 cm nebo 30×30 cm, podle toho, jak moc velký jedlík jste. Pokud vlastníte entlovací nůžky, použijte je. Jinak se ale obejdete i bez nich. Vosk okraje slepí, takže se látka třepit nebude.
Nyní přichází na řadu zuby struhadla, kterými musíte naporcovat blok vosku. Jde to ztuha, takže pozor na prsty. Množství vosku je potřeba zvolit podle gramáže tkaniny. Zde platí zlatá střední cesta, takže “tak akorát” je ideální množství 🙂
Připravenou látku rozprostřete na pečicí plech vyložený adekvátně rozměrným pečicím papírem. Ideální množství voskových hoblinek rozprostřete rovnoměrně po celé ploše látky. Následně je vložte do rozehřáté trouby a nechte je spolu splynout v jedno. Dopřejte jim dostatek času, látka by měla být kompletně nasáklá voskem. Poté samotný ubrousek z trouby vyjměte a nechte zchladnout. Pokud jste poctiví, jde to i holýma rukama 🙂
Výsledný produkt je docela tvrďák. Před prvním použitím mu ukažte, že máte navrch a zmačkejte ho do kuličky. Tím ho připravíte do života a můžete začít s balením.
Ubrousky dobře poslouží na svačiny do školy i na výlet, na uchování načatých potravin, či zakrytí různých nádob. Je to prostě kámoš ve všech směrech, který si nezadá se svou plastovou kolegyní.
Pro běžnou údržbu stačí umýt vlažnou vodou, popř. jemným saponátem. S myčkou ani pračkou nejsou kamarádi, teplo mu prostě moc nesvědčí.
Pokud se ubrousky stanou součástí Vaší kuchyně, po čase chytnou patinu a v místech častého ohybu můžou přijít o impregnaci voskem. V tom případě jim můžete dopřát lázně v pečicí troubě, ideálně s trochou vosku na povrchu. Při dobré péči ale vydrží i rok každodenního používání, poté je můžete odložit k odpočinku. Ideálně na kompost.