Medicína z úlu

Nejen med a pyl mají významné účinky na lidský organismus. Většinou, díky obsahu bioaktivních látek, plní pouze preventivní funkci. Když se o Vás ale pokouší nějaký ten bacil, je už pozdě a zde ani medová koupel nepomůže. My v takovém případě saháme do lékárničky pro medicínu z propolisu, která hojí od aftů, přes opary až po zubní trampoty. Propolis má totiž antimikrobiální a anestetické vlastnosti.

Propolisová tinktura

Jelikož Vám hotovou tinkturu nabídnout nemůžeme (museli bychom si, pro pár lahviček, zřídit daňový sklad), nabízíme Vám návod, jak si vyrobit vlastní verzi.
Propolisová tinktura je vhodná na afty, bradavice, bolesti zubů a v krku, nebo třeba paradentózu.
Vzhledem k tomu, že i malé množství tinktury vydrží v lékárničce poměrně dlouho a nemá omezenou dobu spotřeby, nebudete potřebovat velké množství surového propolisu.

Recept, který používáme my:

  • 1/3 objemu surového propolisu
  • 2/3 objemu 60% lihu
  • přiměřeně velká sklenice s víčkem

    Pokud plánujete z tinktury vyrábět mastičky, je lepší použít alkohol s vyšším procentem lihu, pak se Vám v něm rozpustí více účinných látek.



Za občasného protřepání nechte směs louhovat až čtyři týdny na tmavém místě, poté přefiltrujte do čisté lahve. Poslouží Vám k tomu kávový filtr, nebo se dá čistá tinktura nabrat injekční stříkačkou 🙂
Nejlepší je nádoba z tmavého skla (sluneční záření propolisu neprospívá) a ideálně s kapátkem, abyste si mohli tinkturu pohodlně dávkovat.
V případě alergické reakce na včelí produkty konzultujte použití s Vaším praktickým lékařem. Trvanlivost tinktury není omezena.



Propolisová mast

Pokud už máte vyrobenou vlastní propolisovou tinkturu, můžete se posunout v experimentování o stupeň výše a vyrobit si vlastní propolisovou mastičku, která najde uplatnění u ekzémů, drobných ran, popraskaných rtů, oparů, kožních plísní, bodutí hmyzem, spálenin a třeba i u léčby hemeroidů.

Budete k tomu potřebovat:

  • 1/2 objemu propolisové tinktury dle našeho receptu
  • 1/2 objemu masťového základu (Ambiderman, vazelína, sádlo, …)

V první fázi je nutné tinkturu zahustit odpařením alkoholu, ideálně na polovinu objemu. Toho se dá dosáhnout opatrným zahříváním na 40˘C, popř. ponecháním na radiátoru. Obrňte se trpělivostí, může to trvat i několik dní, odměnou Vám však budou zachované vlastnosti propolisu.
Jakmile budete mít koncentrát hotový, můžete ho skamarádit se základem pro mastičku. Jednodušeji to půjde, když použijete vodní lázeň a směs spojíte za tepla poctivým promícháním. Opět hlídejte teploměr.
Zvlášť pozor dávejte při použití Ambidermanu, zahřátí na vyšší teplotu způsobí oddělení jednotlivých složek gelové báze a znehodnocení celé práce. Pokud jste byli pečliví, měli byste teď před sebou mít homogenní, voňavou směs, kterou už jen stačí nadávkovat do kelímků.
Takto vytvořená mastička je docela silná, takže jí stačí málo a proto vydrží dlouho. Jen pozor u otevřených ran, zde mast aplikujte pouze na jejich okolí, nebo mrkněte o pár řádků níže.

TIP: Pokud použijete lékařskou vazelínu, výrazně prodloužíte trvanlivost mastičky.

Propolis a med v léčbě hnisavých ran

Pokud chcete vědět, jak na nehojící se rány, jste zde správně. V takovém případě je potřeba nasadit těžší kalibr a desinfekční účinky propolisu posílit trumfy, které nám nabízí med. Ten je totiž hygroskopický, tedy pohlcuje vlhkost ze svého okolí, čehož se dá v případě hnisavých ran elegantně využít. Čím sušší prostředí, tím horší prostředí pro různé bacily.
Při kontaktu medu s vodou navíc dochází k postupnému vzniku malého množství peroxidu vodíku, který má antiseptické vlastnosti a díky této nízké koncentraci nehrozí poškození zdravé tkáně.

Pro obklad z propolisu a medu si připravte:

  • 1 objemový díl propolisové tinktury
  • 50 objemových dílů medu

Stačí dobře promíchat obě složky, přiměřené množství aplikovat na gázu, přiložit k ráně a dobře obvázat. Obklad nechte působit několik hodin a ideálně dvakrát denně převažte. Přes noc pak nechejte ránu vydýchat.

TIP: Propolis v medu si můžete vyrobit i do zásoby a uchovat v injekčních stříkačkách v lednici.

Instagram
Facebook