Med je nejznámějším produktem včelího společenstva. Vzniká sbíráním nektaru z květů, popř. producentů medovice. Včely tyto šťávy obohatí o enzymy, zahustí a uloží do buňky, aby mohly přečkat období bez snůšky a zimu.
Z největší části je med složen z monosacharidů – fruktózy a glukózy. Na rozdíl od řepného cukru – sacharózy nemusí lidské tělo monosacharidy štěpit a energie je tudíž k dispozici téměř okamžitě. Ve složení pak následuje voda, enzymy, antioxidanty, vitamíny a minerály a další tělu prospěšné látky.
Med jako lék lze užívat vnitřně i zevně. Díky nízkému obsahu vody v medu nedochází k růstu mikroorganismů. Jelikož je med silně hygroskopický, odčerpává ze svého okolí vodu a tím znemožňuje množení bakterií, snižuje otoky a urychluje hojení ran a popálenin. Díky obsahu jednoduchých cukrů je ideálním prostředkem pro boj proti únavě. Z dalších prokázaných účinků např. posiluje nervovou soustavu, upravuje spánek, zlepšuje trávení a peristaltiku, podporuje imunitu a zkracuje dobu rekonvalescence, zejména po zánětech dýchacích cest.